Emrah Tunarın ile Kamp Rotası

Henüz 5 ay önce dahil olduğum Yeşilova Ailesine, yapmaktan en çok keyif aldığım sosyal etkinlik olan kamping ile ilgili deneyimlerimi paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum, umarım okurken sizler de keyif alırsınız.

Kamp merakım, çocuk yaşta anneannemin bahçesinde onun feracelerinden çadır kurup oynamakla başladı. Yetişkin olmaya, sorumluluklarım artmaya başladığında ise bu keyfin tadını unutmuş oldum ne yazık ki... Eğitim hayatım bitip de iş hayatımın başladığı noktada ise tatil günlerimde daha az kalabalık, daha az trafik, daha az gürültü ve daha az koşuşturma istedim. Böylece ilk profesyonel kamp tecrübemi yaklaşık beş - altı sene önce arkadaşlarımdan birinin teklifi üzerine yapmış oldum. Gitgide büyüyen kamp ekibimiz ile fark ettim ki; tatil günlerinde gerçekten ihtiyacım olan dingin ve verimli aktivite kamp yapmaktı. Neden derseniz; kamp yaparken en iyi otellerde bile sahip olamayacağınız bir lüksünüz var. ‘Günaydın’ diyeceğiniz manzaranızı, çadırınızı o yöne kurarak her sabah kendiniz seçebilirsiniz!

En keyifli anılarım ise dört arkadaş kamping yaparak Ege ve Akdeniz'i gezdiğimiz 2000 kilometrelik rota üzerinde olmuştu. Bursa'dan araçla çıktığımız yolda duraklarımız ve özellikle gitmenizi tavsiye ettiğim kamp alanları; Muğla'da Akyaka Orman Kampı-Akyaka, Dalyan Camping-Dalyan, Göcek, Katrancı Koyu, Fethiye-Ölüdeniz, Secret Garden Camping/Kabak Koyu; Antalya'da Kalkan, Kaş Marin Beach Camping/Kaş, Kekova, Korsan Koyu, Olympos, Phaselis, Kemer ve Burdur'da son bulan Salda Gölü. Bahsetmiş olduğum bu yerlerin hemen hemen hepsi de orman kampı şeklinde tasarlanmış ve içinde elektrik, WC, su ve duş gibi temel ihtiyaç imkanları bulunan özel kamping alanları. Dilerseniz bu bölgelerde tercihe göre doğa ile iç içe olabileceğiniz bireysel kamping alanları da bulunuyor.

Dalyan Camping imkanları, manzarası, temizliği, uygun fiyatı ve güler yüzlü personeliyle tüm kamping deneyimlerim içinde en çok memnun kaldığım ve gitmenizi önerebileceğim yer. Büyükçe bir bahçe içerisinde kurulu çadır alanları arasında minik patika yol üzerinden ilerleyip ortak ve oldukça donanımlı açık mutfak alanına, WC ve duşlara, kafeteryaya ve en güzeli ise hemen nehrin ötesinde bulunan Kral Kaos/Kaya Mezarları manzarasında gün batımını izleyip hazırladığınız akşam yemeğini yiyebileceğiniz teraslı restoran alanına erişebilirsiniz. Bu gibi kamping yerlerini tercih edecek olursanız yanınızda kişisel eşyalarınız ve çadırınız ile birlikte yükte hafif ama çok fonksiyonlu ve inovatif ekipmanlar bulundurmanızda fayda var. Bunların dışındaki pek çok ihtiyaç ise halihazırda kamping alanında karşılanmakta.

İlginçtir ki kamping alanları, pandemiden çok öncesinde de rağbet gören ve özellikle bayram tatillerinde tıka basa dolan yerler olmaya başladı. Bu nedenle hafta sonu tatilinizi kamp aktivitesiyle değerlendirmek veya doğa kampını tercih etmek daha yerinde bir karar olacaktır diye düşünüyorum. Bugüne kadar bahsettiğim rota benzeri pek çok uzun kamp tatili yaptığımdan, artık hafta sonuna sığacak doğa kamplarını tercih etmekteyim. Hem denizi hem de dağı olan güzel şehrimiz Bursa'da bu şekilde güvenle Çobankaya/Uludağ, Baraklı Göleti, Dağyenice Göleti, Kapanca Koyu-Mudanya gibi pek çok yerde kamp yapmak mümkün.

Bir yılı aşkın süredir herkesin sosyalleşme anlayışının değiştiği bu günlerden çok öncesine dayanan kamp deneyimlerimi paylaştığım yazımı kamping yaparken çevre temizliğine oldukça hassas bir şekilde dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatarak sonlandırmak isterim. Unutmayın, kamping sonrası kimse çöpümüzü toplamıyor ve biz çevremizi kirlettikçe bugün hala faydalandığımız doğanın nimetlerinden gelecekte çocuklarımız faydalanamayabilir. Lütfen bu konuya daha fazla hassasiyet göstererek kamp tatilinizi sonlandırın.

 

Emrah TUNARIN

Cansan Alüminyum

İnsan Kaynakları Uzmanı

Tüm Geziler Geri

Paylaş