Barış ÖZCAN
Kelime Kavanozu

 

Çin’in en meşhur öğretmeni, bilge filozof Kong’a sormuşlar -siz onu Konfüçyüs olarak da tanıyor olabilirsiniz- demişler ki: “Bir ülkeyi yönetseydiniz, ilk olarak ne yapardınız?” O da cevap vermiş: “Dilini düzeltirdim.” Verdiği cevabın tam olarak anlaşılmadığını hissetmiş olmalı ki açıklamaya başlamış: “Dil bozulursa kelimeler düşünceleri anlatamaz. Düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken işler yapılamaz. Görevler gereği gibi yapılmazsa, düzen bozulur. Düzen bozulursa, adalet yoldan sapar. Adalet yoldan saparsa, halk ne yapacağını şaşırır. Bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir.”

Bu kadar önemli bir kavram, dil kavramı. İyi de onu nasıl düzeltebiliriz? Kılçığı, kemiği yok ki bu meretin temizleyelim. Kullandığı kelimeler var. Belki de işin sırrı bu. Özenle seçilen kelimeler...

Biraz önce hikayesini anlattığım Konfüçyüs’ün çok sevdiğim bir sözü var: “kelimelerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız.”

Evet kelimeler güçlüdür. Kelimeler ilham verir. Kelimeler yok eder. İnanmıyor musunuz? Abra Kadabra!

Hatta bir yerlerde sadece kelimelerin gücünü öğreten bir okul olduğunu duymuştum. Harry Potter’daki “The Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry”yi hatırlayın.

Nörobilim alanında yapılan çalışmalar gösteriyor ki kelimeler beynimizi değiştirebilir. “Words Can Change Your Brain” kitabında “tek bir kelimenin bile fiziksel ve duygusal stresi azaltabilme gücüne sahip olabileceği”nden söz ediliyor.

Paylaş