7 Adımda Öz Motivasyon

Motivasyon, hedeflerinize giden yolda en güçlü yardımcımızdır. Günlük hayatımızın içerisinde cesaretimizi kıran fikirler olduğu gibi, bizi motive eden ve yapabileceğimize inandıran düşünceler de vardır. Peki, motive eden düşüncelerimizi nasıl cesaret kıranlardan daha güçlü hale getirebiliriz? İşte aşağıdaki yazımızda bunu sağlamanın yedi yoluna maddeler halinde sırasıyla değineceğiz.

1. İç diyalog geliştirmeliyiz: Her düşüncenin doğru olmadığını kabul etmek istiyorsak, sağlıklı bir iç diyalog geliştirmemiz gerek. Hangi düşüncenin bizi gerilettiğini ve hangisinin hedefimize yaklaştırdığını tespit etmeliyiz. Bunu yapmaya başlaması hiç kolay değil. Bunun için öncelikle hayali bir karakter yaratmalı ve ona bir isim verip onunla diyalog kurmalıyız. Bazen onun için sınırlar koymalıyız. Sonuçta yaşam boyu sürecek bir “arkadaşlık” yaratmış oluruz.

2. Ruh halimizin farkında olmalıyız: Bir sürü değişik ruh halimiz vardır, bazıları yapıcıyken bazıları yıkıcıdır. Kendimize karşı şefkatli olmak zor zamanlarda bize yardımcı olur, karar verirken neyin yardımcı olacağını biliriz. Akıl ve beden arasında bağlantı kuran yoga ve zihin boşaltma gibi egzersizler de yapabiliriz. 

3. Zorunluluklardan karara geçmeliyiz: Kaç cümlemizde “yapmak zorundayım…” geçiyor? Şimdi karar verme ve bunu “yapacağım” a çevirme zamanı. Zorunda olduklarımızın bir listesini yaparsak aslında bunların kendi yarattığımız rutindeki çok da gerekli olmayan kurallar olduklarını görürüz. 

4. Kişisel değerlerimize çalışmalıyız: Kişisel değerler, yaşamımızda belirleyici ve rehberdir. Bizi harekete geçiriyorlarsa güçlüler demektir. Her cesaret kırıcı için, bir dengeleyici ve güçlendirici değerimiz olmalı.

5. Pozitif öğrenme tutumu geliştirmeliyiz: Hepimiz insanız. İstediğimiz şey öz motivasyonsa mükemmel olma takıntısı uzun vadede işe yaramaz. Öğrenmek için pozitif bir tutumunuz varsa, o zaman hataların da sürecin bir parçası olduğunu göreceksiniz. Öğrenin ve uygulayın. Mükemmel olmadığınızı kabul ederek daha çok ilerlersiniz.

6. İyi olmak için çalışmalıyız: İyi olmak için çalıştığınız zaman memnun olacak ve kıyas yapmadan kendi hedeflerinize ulaşacaksınız. Başkalarıyla yarışmak zorunda değilsiniz. Her gün azar azar iyi olacaksınız.

7. Kendimize güvenmeli ve inanmalıyız: Yavaş yavaş kendimize güvenmeye başlamalıyız. Geçmişte denediğimiz bir işte başarısız olmamız şimdi de başaramayacağımız anlamına gelmez. Kendinize inanın ve en iyi bildiğiniz şekilde yapın. Öz motivasyon, insanın içindedir. Tüm güçlü yanlarımız ve değerlerimiz sayesinde kurulur. İlk seferden, ikincisinden ya da üçüncüsünden sonra hemen pes etmeyin. Yoldaki her adım, kendinizi geliştirmeye yaklaşmanız anlamına gelir. Kendinizi hafife almayın. Her zaman hata yapabilirsiniz ama bunlardan ders almaya çalışın. Bunları güçlü özelliklere dönüştürdüğünüz sürece hata yapmazsınız.

Öz motivasyon içimizde. En ihtiyaç duyduğumuz anlarda ise Abraham Lincoln’un şu sözünü mutlaka hatırlayalım:

“Elimden geleni en iyi şekilde yapıyorum ve sonuna kadar da öyle yapmaya devam edeceğim.”

Paylaş