Yeşilovalı Müdür ve Yöneticiler Mutfakta Buluştu

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Mutfaktayız” etkinliği yine keyif dolu anlara sahne oldu. Yeşilova Holding ve tüm şirketlerindeki müdür ve yöneticiler Gastro Akademi’de bir araya gelerek İtalyan Mutfağı’nın vazgeçilmez lezzeti olan pizza yapmak için kolları sıvadı.

Yoğun katılımla bu yıl 6 Mart ve 13 Mart tarihlerinde iki ayrı günde gerçekleştirilen Mutfaktayız etkinliği Yeşilovalı müdür ve yöneticileri Gastro Akademi’de bir araya getirdi. İş hayatının yoğun temposundan sıyrılarak mutfakta streslerini atan Yeşilovalılar, aynı zamanda leziz yemeklere de imzalarını attılar. İtalyan Mutfağı’nın en sevilen lezzeti pizza yapımı ile başlanan etkinlikte, Akdeniz salata ve sufle yapımının da püf noktaları katılımcılar ile paylaşıldı.

EN GÜZEL HAMUR AÇANA ÖDÜL

Etkinliğin sonunda küçük bir yarışma da düzenlendi. Pizza hamurunu şefin anlattığı teknik ile en başarılı şekilde açan isimler ödüllendirildi. İlk günün birincisi Canel Otomotiv’den Filiz Hacıbaba Çelik olurken, ikinci etkinlikte birinciliği Cansan Alüminyum’dan Serkan Kara ve Yeşilova Holding’den Yusuf Tekin paylaştı.

YEŞİLOVA: “MUTFAĞIN BİRLEŞTİRİCİ RUHUYLA RENKLİ BİR ETKİNLİĞE İMZA ATTIK”

Bu yıl ikincisini düzenledikleri “Mutfaktayız” etkinliği ile ilgili konuşan Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yalçın Yeşilova, mutfağın birleştirici ruhuyla yine renkli bir etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi. Yeşilova Holding ve bağlı şirketlerindeki müdür ve yöneticilerin birlikte daha çok vakit geçirmesi adına bu tür etkinlikleri önemsediklerini de sözlerie ekleyen Yeşilova, sözlerine şöyle devam etti: “Grubumuza bağlı tüm çalışma arkadaşlarımızın birbirini yakından tanıyabilmesi adına büyük bir çaba sarf ediyoruz. Mutfaktayız etkinliği sayesinde de müdür ve yöneticilerimiz bir araya gelerek, takım çalışmasıyla başarılı işler ortaya koydular. Tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.”

Paylaş