Yeşilova Holding Çalışanları Uyku Kalitesini Ölçtü

Yeşilova Holding tarafından verimli bir çalışma ortamı oluşturmak ve çalışanlarının günlük hayatlarında da daha mutlu ve aktif olmalarını sağlamak amacıyla oluşturulan ‘Sağlıklı Yaşam Etkinlikleri’ kapsamında ‘Kaliteli Uyku’ semineri düzenlendi.

Yeşilova Holding ve bünyesinde yer alan şirketleri de kapsayarak toplamda 3 lokasyonda gerçekleştirilen ‘Kaliteli Uyku’ seminerinde Özel Medicabil Hastanesi’nden Uzm. Kl. Psk. Ruhullah Güney Faal sunumuyla hem bedensel hem de zihinsel açıdan dinç olmayı sağlayan en önemli faktörler arasında yer alan uykuyu tüm detayları ile ele aldı. İki gün süren ve 100’e yakın çalışanı bir araya getiren seminerler interaktif bir şekilde gerçekleştirildi.

TEKNOLOJİ ÇAĞI UYUMA ŞEKLİMİZİ DEĞİŞTİREBİLİR

Uykunun insan hayatının üçte birini kapsadığına dikkat çeken Faal, yeterli uyku alınmadığı takdirde ileriki dönemlerde ciddi rahatsızlıkların baş göstereceğini belirtti. Uyku şekillerine ve sürelerine de değinen Faal teknolojinin hayatlarımıza girmesiyle uyuma şeklimizin evrimleşerek değişebileceğinin de altının çizdi. Faal, “Kişilerin uyku süreleri farklılık gösterebilir. İlla 8 saat gibi bir süre uyumanız gerekiyor demiyoruz ancak kaliteli ve verimli bir uyku ihtiyacını sağlamak adına 23.00 – 06.00 saatleri arasında uykuda olmanız gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Uyurken beyin dalgalarımızdaki değişimlere de dikkat çeken Faal, “Uyuduğumuzda aslında bedenimizi değil, beynimizi şarj ediyoruz. Beynimiz, 5 uyku evremizde de farklı dalgalanmalar ile karşımıza çıkıyor. 5. evre dediğimiz REM dönemimiz en hareketli ve aksiyonları rüyalarımız gördüğümüz evre. İşte burada beynimiz uyanık olduğumuz süreçteki gibi bir dalgalanmaya sahip” dedi.

Paylaş