Vücudunuz Yorgunum Diye Bağırıyorsa

Mevsim dönüşlerinde hepimizin sıklıkla söylediği bir cümlelerdir aslında “Vücudumda kırgınlık var, sabahları çok zor uyanıyorum” oysa değişen havalardan öte değişen hormonal dengelerimiz bize bu hissiyatı yaşatır.

Farklı türde pek çok hormondan söz edebiliriz elbette çünkü hormonlarımız endokrin sistemimiz tarafından salgılanan ve vücudumuzun aslında tam olarak bilmediğimiz yüzlerce işlevini yerine getiren maddelerdir. Üstelik doğrudan kana karışarak vücudumuzdaki hücrelerin iletişim ağını da düzenlerler. Diğer yandan az ya da çok salgılandığında da doğrudan sistemin denge merkezini bozmak konusunda ustadırlar. Örneğin tiroid hormonun az çalışması kronik yorgunluğumuzu tetiklerken kendimizi daha depresif hissetmemizi neden olabilir. Hadi yorgunluk tamam ama ruh halimizi nasıl onlar yönetiyor dediğinizi duyar gibiyiz. Oysa depresyon ve benzeri pek çok hastalık aslında hormonal dengesizliklerimizle gün yüzüne çıkıyor. İyi haber ise doğru beslenme, egzersiz ve düzenli doktor takibi ile eskisinden daha enerjik ve sağlıklı bir ruh haline gelebilecek olmanız.

Peki hangi hormonlarda yaşanan dengesizlik bizi yorgun, enerjisiz ve belki de depresif hissettiriyor? İşte en bilinen mucizevi işlevi olan hormonlarımız…

 

KORTİZOL

Stres ve yorgunluğun en büyük tetikleyicilerinden sorumlu hormonlardan biridir. Zaten diğer adı da stres hormonudur. Kortizol normal ölçülerde iken vücudumuz bir tehdit algıladığında salgıladığı doğal-koruyucu bir yanıttır aslında. Tansiyon ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye, bağışıklık fonksiyonunu korumaya yardımcı olur. 

 

TİROİD

Vücudun değişik organ ve dokularında; kalp hızı, kolesterol seviyesi, kilo, ruhsal durum, adet düzeni gibi birçok farklı sistemi ilgilendiren fonksiyonları etkileyen tiroid hormonu az çalıştığında halsizlikyorgunluk, tükenmişlik, sürekli uyku hali yaratabilir. Tiroidin doğru çalışması bazı ham maddelere bağlıdır, B12 ve iyot eksikliğiniz varsa tiroid hormonunun doğru çalışmasına destek vermemiş olursunuz. 

 

MELATONİN

Hücreleri hızla yenileyen melatonin epifiz bezinde özellikle geceleri üretilip, bizi uykuya hazırlar. O yüzden bir diğer adı karanlıklar hormonudur, doğal ya da yapay bir ışık kaynağı hormon salınımını durdurur. Kaliteli bir uyku düzeniyle Alzheimer, kalp krizi, göğüs kanseri gibi pek çok zor hastalığa yakalanmanızı engelleyebilirsiniz. Diğer yandan pek çok depresyon hastasında yapılan araştırmalarla melatonin hormonunun düşüklüğü arasında anlamlı bir bağ bulunmuştur.

 

BÜYÜME HORMONU

Büyüme hormonu dediğimizde aklımıza elbette çocuklar geliyor ancak yetişkinler için de büyüme hormonunun önemli işlevleri devam ediyor. Hafıza ve zihinsel fonksiyonların düzenlenmesi, vücut yağ ve kas oranlarının düzenlenmesi, kemik dokusunun sağlamlaştırılması, kalp hastalıkları riskinin azaltılması gibi pek çok fonksiyon büyüme hormonu ile ilişkili.

 

Özetle;

Ruh halinizin değiştiğini, fiziksel ve davranışsal olarak yorgunluk, isteksizlik, ani enerji kaybı hissediyorsanız bir şeylerin yolunda gitmediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Kısa bir kan tahlili ile sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Paylaş