Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe

Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olan Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik köyü yakınlarında yer alır. Atiye dizisiyle birlikte tekrar ilgi odağı olan bu yapıların ortak özelliği, T biçimindeki 10-12 dikilitaşın yuvarlak planda dizilmiş, aralarının ise taş duvarla örülmüş olmasıdır.

1963 yılında keşfedilen alan, İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin ortaklığıyla gerçekleştirilmiş bir yüzey araştırması sırasında keşfedilmiş ve “V52 Neolitik Yerleşimi” olarak tanımlanmıştır. Alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşılmıştır.

Büyük bir organizasyon ve hayal gücünün eseri olan Göbeklitepe, bu büyüklükteki en eski anıt ve ilklerin ötesinde, birçok anlamda tarihin sıfır noktasını oluşturmaktadır. Tüm dünyada şaşkınlık yaratan ileri düzeyde mimarlık gerektiren tapınakların inşa edilmesi Göbeklitepe’yi arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden biri olmasını sağlamıştır.

Online olarak gezmek isterseniz: 

https://sanalmuze.gov.tr/TR-259963/gobeklitepe-orenyeri---sanliurfa.html

Tüm Geziler Geri

Paylaş