Tam Buğday Ekmeğinin Mucizevi Faydaları

Hem lezzetli hem de sağlıklı bir besin kaynağı olan tam buğday ekmeğini yemek için 5 harika nedeniniz var desek?

Enerji verir

Buğdayın en dış kabuğunu oluşturan buğday kepeği, içeriğinde yüksek miktarda bulunan B1 ve B vitamini sayesinde vücudun ve beynin enerji üretimini artırır. Ayrıca eksikliğinde yorgunluk, depresyon, halsizlik, zihin bulanıklığı, az görme ve fiziksel koordinasyonda bozukluk gibi problemler görülen B1 vitamini, kan hücrelerinin oluşumunda ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için gerekli olan hidroklorik asit üretiminde önemli rol oynar. Dolayısıyla buğday kepeği tüketildiğinde vücut, işlevlerini çok daha güçlü bir şekilde gerçekleştirir, bu da günlük yaşamınızda çok daha enerjik ve dinç hissetmenizi sağlar.

Kan şekerini kontrol altında tutar

Buğday, 300’den fazla enzim barındıran magnezyum bakımından zengindir. Bu enzimler, vücudun insülin ve glikoz salınımının fonksiyonel olarak kullanılmasında yer alır. Dolayısıyla düzenli olarak buğday tüketmek kan şekeri kontrolü sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Buğday, bağışıklık sistemini uyarıyor ve daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.

Cildi yeniler ve sağlıklı gözükmesini sağlar

İşlenmemiş tahıllı gıdalar, cilt sağlığı için gerekli olan neredeyse her şeye sahiptir. Selenyum açısından zengin olan buğday, cildin beslenmesine, kendini yenilemesine yardımcı olur ve en önemlisi cildin esnekliğini artırarak kırışıklık oluşmasını geciktirir. Ayrıca günümüzün en tehlikeli faktörlerinden biri olan zararlı güneş ışınlarına karşı cildi korur. E vitamini ve çinko açısından zengin olmasıyla da cilde ışıltısını geri kazandırır.

Cilt yaralarıyla ve lekeleriyle mücadele edenler için mucizevi bir doğal ilaç görevi gören buğday, içerisinde bulunan yüksek lif miktarı sayesinde cildin akne, sivilce ve toksinlerle mücadelesine yardımcı olur.

Göz sağlığını korumada yardımcı olur

Buğday, E vitamini, çinko ve niasin (B3 vitamini) açısından zengin olduğu için katarakt ve ana görme noktası olan makula dejenerasyonu riskini azaltır. Ayrıca buğday görme kaybının artış hızını da yavaşlatır.

Paylaş