Suya Dokunmak Bile Rahatlatıyor

Hayatımızı sürdürebilmemiz için en temel kaynağımız olan suyu farkında olmadan bilinçsizce tüketiyoruz. Peki bazen boşa akıttığımız su nelere iyi geliyor?

Osmanlı döneminde psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan su sesi, günümüzde de her türlü özelliği ayrı bir hastalık reçetesi olarak kabul ediliyor. Stres karşıtı hormonların üretimini artıran, bağışıklık sistemini uyaran, kan dolaşımı ve metabolizmayı canlandıran su, migren, hemoroid ve varise ilaç oluyor. Suya dokunmak sinir uçlarını uyardığından migrenden kas tutulmalarına kadar pek çok rahatsızlıkta da etkili olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin suyun enseye ve yüze dokunuşu nevraljiden migrene, kas tutulmasından, eklem atrozlarına kadar birçok soruna çözüm olabiliyor. Damar çeperlerine de etki eden su, varisleri rahatlatıyor, dolaşım bozukluklarını düzeltiyor. Sadece su sesinin bile insan psikolojisi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğunu aktaran uzmanlar; yüzmenin sadece yazın değil kış aylarında da yapılmasını öneriyor.

Bizler de yüzyıllardır hastalıkların tedavisinde kullanılan suyun hayatımız için ne kadar önemli olduğunu bilerek tükettirsek gelecek nesillere daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya bırakabiliriz.

Paylaş