Sürdürülebilir Bir Dünya için Harekete Geç

Yaşantımızı sürdürmeye devam ederken çevreyi, iklimi ve diğer canlı türlerini etkileyecek kararlar alıyoruz. Beslenmemizden, su tüketimimize kadar sürdürülebilir bir günlük yaşamı destekleyecek ve dünyada daha az ayak izi bırakmamızı sağlayacak tavsiyeleri sizler için derledik. Tüm canlıların da varlığına saygı duyarak yaşamak aslında hiç de zor değil.

Alışveriş yapmadan önce bir kez daha düşün

Sürdürülebilir bir yaşamı benimsemek için ‘Eksilt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür’ sloganını hayatımızda benimsememiz gerekiyor. Satın aldığımız her şey, yaratıldığı malzemeden üretildiği sırada ortaya çıkarttığı hava kirliliğine kadar dünyada bir ayak izi bırakır. Bu yüzden bir şeyi satın almadan önce kendinize bunun ne kadar gerekli olup olmadığını sorun. Eğer gerekliyse seçimlerinizi doğal malzeme ile üretilmiş, daha az paketlenmiş ve daha yakın bölgelerden ulaştırılmış olanlardan yana kullanın.

Enerji tasarrufu en yüksek modelleri seçin

Eğer yeni bir otomobil satın almak gibi bir fikriniz varsa yakıt tasarruflu modellerden tercih edin. Bu sayede karbon izinizi minimuma düşürebilirsiniz. Benzer durumlar buzdolabı, bulaşık makinesi veya kurutucu gibi beyaz eşyalar için de geçerli; eğer böyle bir yatırım yapacaksanız enerji tasarrufu en yüksek modellerden yana seçiminizi kullanın. Su ısıtıcısına ihtiyacınız varsa güneş enerjisinden faydalanmayı öncelikli kabul edin.

Plastik kullanımını en aza indirin

Plastik doğada çözülmez ve bugün dünya yüzeyindeki okyanus alanlarının yüzde 40’ını kaplayacak plastiğin bir atık olarak yayıldığını ve her sene binlerce deniz kuşunun, kaplumbağanın ve balinanın ölümüne neden oluyor. Siz plastik atıklarınızı minimuma indirmek için birkaç ufak adım atabilirsiniz; alışverişe çıkarken yanınıza bez çanta alabilir, tek kullanımlık şişeleri hayatınızdan çıkarabilir, plastikle paketlenmiş ürünler satın almak yerine ihtiyaçlarınızı lokal olarak temin edebilirsiniz.

Yaban hayatı tehlikeye atan ürünleri protesto edin

Asırlık ağaçların kesilmesinden su kullanımına üretimi ile türü tehlikede olan canlıların habitatını tehlikeye atan ürünleri satın almayın. Satın alacağınız ürünlerin etiketlerini mutlaka okuyun ve içeriği bambu gibi sürdürülebilir malzemelerden olanları tercih edin.

Suyu tasarruflu kullanın

Gün içerisinde bazen hiç düşünmeden su harcanıyor. Banyo yaparken, bulaşık veya çamaşır yıkarken çok ciddi oranlarda su tüketiliyor. Bunun yerine gündelik yaşantınızda kullandığınız su miktarını azaltmayı ve suyu tasarruflu bir şekilde kullanmayı deneyin.

İşe yürüyün, bisikletle veya araç paylaşarak gidin

Yürümek, bisiklete binmek, araç paylaşmak veya toplu taşıma kullanmak sürdürülebilir bir yaşam için çok daha pratik seçimler.

Evinizde basit değişiklikler yapın

Evinizde yapacağınız ufak değişikliklerle enerji tasarrufunuzu artırabilirsiniz. Örneğin, evinizdeki pencerelerin ısı kaybettirmeyen özellikte olduğundan emin olun. Isıtma ve soğutma için ayarlanabilir termostatları tercih edin. Aydınlatma için lambalarınızı enerji tasarruflu olanlarla değiştirin. Sıcak su için güneş enerjisinden faydalanın.

Et tüketiminize dikkat edin

Daha sürdürülebilir bir yaşam için et tüketiminizi azaltırken üç şeye dikkat etmelisiniz; yemek artıklarının ortaya çıkmasını önleyin, planlı alışveriş yapın ve satın aldığınız her şeyi tüketin.

Uykunuzu gün dönümleri ile dengeleyin

Doğal uyku takvimi, doğal ışıktan daha fazla yararlanmanızı sağlar, bu hem sağlığınız hem de daha az enerji kullanacağınızdan dünya için faydalıdır.

Bostanlarda gönüllü olun

Sadece kendi sebze meyvenizi yetiştirmek için değil, yaşadığınız bölgedeki sürdürülebilir çemberi genişletmek için bir topluluğun üyesi olun. Zira bahçeler yeşil alanlar yaratır ve bahçe atıkları yine bahçede kullanabileceğiniz gübreye dönüştürülebilir. Yeşil alanlar sadece ruhunuza değil, şehirlerdeki karbon emisyonunu azaltacağı için çevreye de iyi gelir.

Paylaş