Stressiz ve Ağrısız Vücudu Kim İstemez Ki?

Hepimiz zaman zaman sebepsiz yere uykulu, bitkin ve aşırı duygusal hissederiz. Tüm bu gelişmelerin nedeni aşırı stresten kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden hem stresin neden olduğu fiziksel ağrılardan kurtulmanıza hem de stresin oluşumunu engellemenize yardımcı olacak birkaç faydalı yöntemi sizin için hazırladık.

Bel ağrısı için ayak masajı

Ağrıyı hafifletmek için bacakların ve ellerin belirli bölgelerini uyarma uygulamasına refleksoloji denir. Refleksolojinin stresin neden olduğu vücut ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğu araştırmalar tarafından doğrulanmaktadır. Araştırmalar, ayaktaki belirli bölgelerin uyarılmasının kronik sırt ağrısını geçirmek için sıradan bir masajdan daha etkili olduğunu gösteriyor.

Yüz masajı

Stres belirtisi olan yüzdeki gerginlik, çene ağrısı, diş gıcırdatma, dudak titremesi veya boyun ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, birkaç kolay masaj tekniği, yüzünüzü rahatsızlıktan kurtarmanıza yardımcı olacaktır. İlk önce yüzünüze yağ damlatarak masaja başlayın. Parmaklarınızı ve avuç içlerinizi kullanarak yüzünüze yumuşak hareketlerle masaj yapın, çeneden yukarı hareket ettirin ve elmacık kemiklerine de yukarı doğru masaj yapın. Alt göz kapağınızı yukarı doğru ve şakakların etrafında çekerek göz çevresinde dairesel hareketler yapın. Burnunuzu sıkın ve parmaklarınızı yukarı ve aşağı hareket ettirin. Yüzünüzün her tarafına hafifçe vurun.

Aromaterapi

Kişinin fiziksel ve zihinsel durumunu iyileştirmek için doğal aromalar kullanan bir tedavi yöntemi olan aromaterapide kullanılan yaklaşık yüz uçucu yağ vardır. Her bir yağın da kendine özgü özellikleri ve faydaları vardır. Herhangi bir esansiyel yağı doğrudan cildinizde kullanmadan önce şişedeki talimatları okumayı sakın unutmayın. Çünkü bazıları cildinizi ciddi şekilde kurutabilir veya başka olumsuz yan etkilere sahip olabilir.

Sakız çiğneyin

Stresin neden olduğu kaygıyı gidermenize yardımcı olabilecek bir çözüm de sakız çiğnemektir. Yapılan araştırmalar sonucunda sakız çiğneyenlerin stres seviyelerinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

El masajı

Birkaç hızlı ve kolay adımda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak olan el masajı ile de stres seviyenizi en aza indirip ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.  

Paylaş