Soğuk Odada Uyumanın Faydaları

Geceleri yattığımız odanın soğuk olması bazen bizi tedirgin eder ancak sıcak bir odada uyumak ise bizi rahatsız etmekle kalmaz, uykuya geçişimizi de engeller. Peki düşük ısılı bir odada uyuduğumuzda vücudumuza hangi faydaları var?

 Daha genç görünmenizi sağlar

Düşük sıcaklıkta bir odada uyumak, vücudun daha fazla melatonin üretmesine olanak sağlar. Böylece daha sağlıklı ve dinç bir şekilde uykunuzu almış olursunuz. Aynı zamanda melatonin, vücut için yaşlanma karşıtı olan antioksidan görevini de üstlenir, bu da yıllar geçtikçe genç görünmenize yardımcı olur.

Uykusuzluğu önler

Yapılan araştırmalar, uykusuzluğun aslında yüksek vücut sıcaklığı ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Bu yüzden yatmadan önce mutlaka odanızı soğuk bir hale getirerek, vücudunuzun soğumasına ve uykuya dalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Stresten uzaklaştırır

Yüksek sıcaklıklar, vücudun kortizol olarak adlandırdığı stres hormonunu harekete geçirir. Soğuk bir oda ise kortizol seviyenizi kontrol altında tutmaya yardımcı olurken bu da daha az stres ve daha kaliteli bir uyku anlamına gelir.

Bazı hastalıklara karşı riski azaltır

Soğuk bir odada uyumak, diyabet gibi metabolik hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Ayrıca, kalp hastalığı, depresyon ve obeziteyi önlemeye yardımcı olan büyüme hormonunun daha iyi çalışmasına sebep olur.

Daha derin ve kesintisiz uyku sağlar

Vücudun hücresel onarımı için çok önemli olan derin uyku ancak vücut ısısı normal seviyedeyken gerçekleşir. Vücut ısısı arttıkça kesintisiz uyku mümkün olmayabilir.

Zayıflamanıza yardımcı olur

Soğuk bir odada uyumak, vücudunuzun kalori yakan kahverengi yağ dokusunu harekete geçirerek, metabolizmanızın iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca istenmeyen yağların da vücuttan atılmasını sağlayarak daha rahat kilo vermenizi sebep olur.

Vücuttaki ağrıyı ve iltihabı hafifletir

Tıpkı vücudunuzun şişmiş veya iltihaplı bir bölgesine soğuk kompres uygulamak gibi, soğuk bir odada uyumak da ağrı ve iltihaplanmayı yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Paylaş