Şifa Deposu: Mandalina

Kış mevsiminin gelmesi ile kış meyve ve sebzeleri de dolaplardaki yerlerini almaya başladı. Kansere karşı etkili, soğuk algınlığına karşı koruyucu, vitamin ve tam bir şifa deposu olarak pek çok kişi için vazgeçilmez meyveler arasında yer alan mandalinanın vücuda ne gibi faydaları var?

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre mandalinanın karaciğer kanserine karşı çok etkili olduğunu ortaya koyuldu. Ayrıca bol miktarda C vitamini ve ceta cryptoxanthin içeriğinin karaciğer kanserine yakalanma riskini azalttığı konusuna dikkat çekiliyor.

Kolesterole Faydaları

Mandalina vücutta kolesterol üretimini kısıtlayan synephrine üretirken aynı şekilde kötü kolesterol seviyesini yükselten serbest radikallerin oluşturduğu unsurları da ortadan kaldırıyor. Damar tıkanıklığı riskini de azaltıyor.

C Vitamini Deposu

C vitamini açısından çok zengin olan mandalina bu özelliği sayesinde serbest radikallere hayat hakkı tanımaz. Bunun bir sonucu olarak serbest radikallerin yol açtığı birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Kan Basıncını Düzenler

Mandalina düşük kan basıncı sorunları olan kişilere yardımcı olurken, kan basıncı seviyesini de normalde tutmayı sağlıyor.

Sağlıklı Bağışıklık Sistemi İçin Mandalina Şart

Mandalina bol miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemi sağlığını korur ve güçlendirir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığının neden olduğu bakteriyel ve salgın hastalıklarına karşı bağışıklık sistemine destek olur. Bu yüzden kış aylarında bolca tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Bol miktarda lif içeren mandalina iki yönlü olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Birincisi lifler yardımıyla midenin sürekli tokluk hissini arttırır, ikincisi içe sindirim sistemine faydalı olması ve sindirim sistemini ve özellikle bağırsak hareketlerini arttırarak rahat tuvalete çıkılmasını sağlar.

Mandalina Cilt ve Saç Sağlığını Korur

Cilt sağlığı ve saç sağlığı için de çok faydalı olan mandalina, özellikle kırılgan saç yapılarının ortadan kaldırılmasında önemli rol üstleniyor. Saç dökülmesini engeller ve serbest radikallerin verdiği zararları giderebilir. Cildi serbest radikallerden koruyarak, güneş ışınlarının zararlarını da gideren mandalinanın kabuğunu direkt olarak cilde uygularsanız cilt sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Soğuk Algınlığında Mandalina

Bol miktarda C vitamini içerdiği için önceden mandalina tüketimi kış aylarında yaşanabilecek soğuk algınlıklarına yakalanma riskini azaltır.

Paylaş