Ramazan Ayında Sağlığınıza Dikkat Edin

Ramazan ayında beslenme düzenindeki değişikliklere dikkat etmediğiniz takdirde birçok sağlık sorununa davetiye çıkarmış oluyorsunuz. Mide, bağırsak sorunları başta olmak üzere alacağınız basit önlemlerle ramazan ayını hem sağlıklı hem de çok rahat geçirmeniz mümkün. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar:

Sahursuz Olmaz

Evet, biliyoruz gecenin en tatlı uykusundan uyanıp yemek yemek birçok kişi için zor olsa da gün boyu enerji dengesinin sağlanması için mutlaka sahur gerekiyor. Uzun süre aç kalındığından metabolizma hızınız yavaşlıyor ve bununla birlikte sahura kalkmadan oruç tutulduğunda metabolizma hızınız iyice yavaşlamış oluyor.

Yemeğe Hemen Yüklenmeyin

İftar sofralarımız pidesiyle, hurmasıyla, zeytiniyle, ana yemeği, çorbasıyla, salatasıyla, tatlısıyla çok cazip ama bu cazipliğe kapılarak yemekleri hızlıca tüketmemek gerekiyor. Hafif bir çorba sonrasında 15 dakika bekledikten sonra ana yemeğe geçerek sofradan çok daha rahat kalkabilirsiniz.

Tatlı Yerine Meyve Tercih Edin

Tatlılar Ramazan Ayının olmazsa olmazlarından biri. Ancak özellikle şerbetli tatlıların gereğinden fazla tüketilmesi yaratabileceği sindirim sorunlarının yanı sıra kilo alınmasına da neden olabiliyor. Bu nedenle tatlı yerine mevsim meyvelerini tercih ederseniz hem daha sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de midenizi yormamış olursunuz. Tatlıdan vazgeçemiyorsanız da yemekten 2 – 2.5 saat sonra tüketmeli ve hamurlu tatlılardan çok sütlü tatlıları tercih etmelisiniz.

İftar ve Sahur Arasında 10 - 12 Bardak Su İçin

Havalar ısınmaya başlıyor ve oruçlu geçen süre uzadıkça da vücudumuz susuz kalıyor. Bunu önlemenin yolu ise iftarla sahur arasında 10-12 bardak su tüketmek.  İhtiyaç duyulan su miktarını, yaklaşık kilo başına 30 ml olarak hesaplamak mümkün.  Örneğin 60 kilo olan biri için 60 x 30 ml = 1800 ml. suya ihtiyacı var.

Kalorili Kahvaltılıklara Yönelmeyin

İftarda ve sahurda kalorili kahvaltılıklar yerine salatalık, domates, biber ve maydanoz, dereotu, tere, roka gibi lif oranı yüksek besinleri tüketebilirseniz ramazan ayı boyunca kilo kontrolünüzü de sağlammış olursunuz. Anne sütünden sonra en kaliteli protein olarak gösterilen yumurtayı sahurda tüketerek hem sağlıklı beslenmiş hem de tok tutucu etkisinden yararlanmış olursunuz.

Çay ve Kahvesiz Olmaz ama Yanında Su Şart

İftardan sonra tükettiğiniz kahve ve çay vücuttan su atımını da hızlandırıyor. Bu da vücudun susuz kalmasına neden olabiliyor. Bu yüzden nedenle Ramazan Ayı boyunca çay ve kahve tüketiminizi mümkün olduğunca azaltmaya çalışın ya da almanız gereken miktarda suya ek olarak içtiğiniz her bardak çay ve her fincan kahve için ekstra su tüketin.  Tansiyon sorununuz yoksa soda da tercih edilebilirsiniz. Böylelikle gün içinde kaybedilen mineral açığını da kapatmış olursunuz.

Lifli Yiyecekleri Tercih Edin

Uzun süren açlık bağırsak hareketlerinde yavaşlama yaratabileceğinden birçok kişide kabızlık problemine neden olabiliyor. Bunu önlemek için hem iftarda hem de sahurda lifli gıdalar tüketmeye dikkat edin. Ayrıca, kefir, probiyotik yoğurt, porsiyonlarını abartmamak kaydıyla kuru kayısı, kuru incir, armut gibi meyveleri de tercih edebilirsiniz.

Hareket Edin

Ramazan ayında yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmanın ve sindirimi rahatlatmanın bir yolu da hareket etmek. Bunun için mümkün olduğunca iftardan sonra, 20 - 25 dakika yürüyerek metabolizmanızı hızlandırın.

Paylaş