Hem Serinleyin Hem de Sıvı Kaybınızı Engelleyin

Yaz sıcaklarının artmasıyla birlikte vücudumuz da normalden fazla sıvı ve mineral kaybıyla karşı karşıya kalıyor. Dolayısıyla yaz aylarındaki susuzluğun oluşturabileceği baş dönmesi, baygınlık ve konsantrasyon eksikliği gibi sorunlarla karşılaşmamak adına günlük ortalama 2,5-3 litre sıvı tüketmemiz şart. Size vereceğimiz lezzetli tariflerle hem susuzluğunuzu giderecek hem de yazı daha serin geçireceksiniz.

 

 

 

ANTİOKSİDAN SMOOTHİE

Malzemeler:

5-6 adet donmuş çilek

Yarım su bardağı donmuş böğürtlen

1 su bardağı hindistan cevizi sütü

Dilediğiniz kadar buz

Tüm malzemeleri blender veya shakerdan geçiriyoruz. 100 kalorilik içeceğinizi ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Düşük kalorili ve antioksidan deposu bir içecek alternatifi olmasının yanı sıra aynı zamanda da vegan içerikli.

 

PROBİYOTİKLİ DUT SMOOTHİE

Malzemeler:

2 avuç donmuş beyaz veya karadut

3 yemek kaşığı probiyotik yoğurt

Yarım su bardağı az yağlı, laktozsuz süt

Dilediğiniz kadar buz

Tüm malzemeleri blender veya shakerdan geçiriyoruz. 140 kalorilik bu lezzetli içeceği ister ara öğün yapın isterseniz hafif geçirmek istediğiniz bir ana öğünün yerine tüketin.

 

MİNERAL DEPOSU

Malzemeler:

1 su bardağı light kefir

1 şişe maden suyu

2 küçük boy salatalık

4-5 yaprak nane yaprağı

Tüm malzemeleri blender ya da shakerdan geçiriyoruz. Dilerseniz buz da ilave edip lezzetli içeceğinize serinlik katın. 130 kalorilik bu sağlık deposu içecek yaz sıcaklarında mükemmel bir ara öğün alternatifidir. Dikkat etmeniz gereken tek nokta var, bu içeceği günde maksimum 2 kez tüketmelisiniz, daha fazla tüketim maden suyunun içerisindeki sodyum sebebiyle tansiyon yükselmesine neden olabilir. Eğer tansiyon hastasıysanız maksimum 1 kez tüketmeniz yeterli olacaktır.

 

LİMONLU SOĞUK YEŞİL ÇAY

Malzemeler:

2 adet limon

2 yemek kaşığı yeşil çay

1 L soğuk su

Dilediğiniz kadar buz

2 yemek kaşığı yeşil çayı ayrı bir bardakta kaynar su içerisinde 6 dakika demleyerek hazırlığımıza başlıyoruz. Yeşil çayınız demlenirken 1,5 adet limonun suyunu sıkıp, 1 litrelik sürahi içerisine demlenmiş yeşil çayımızı aktarıyoruz ve bulanıklaşmaması için içerisine 7-8 adet buz küpü atarak şokluyoruz. Ardından soğuk suyu ve limon suyunu üzerine ekliyoruz. En son geriye kalan yarım limonu kabuklarıyla beraber dilimleyerek onu da karışımımıza ekliyoruz. Yaklaşık 80 kalori olan bu yeşil çaylı içecek oldukça faydalı ve kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra yeşil çay, böbrek hastalığı, kalp-damar hastalığı veya uykusuzluk varlığında önerdiğimiz bir çay değildir. Aynı zamanda emziren annelerin de günde maksimum 1 kupa yeşil çay içmesi uygun olacaktır.

 

KARPUZLU MİNERAL İÇECEĞİ

Malzemeler:

3 orta-normal dilim karpuz (180 g)

1 şişe maden suyu

Taze nane yaprakları

Karpuz ve maden suyunu blender ya da shakerdan geçiriyoruz. Eğer hafif ekşi olmasını isterseniz dilediğiniz oranda limon suyu da ekleyebilirsiniz. Süslemek için taze nane yapraklarını kullanabilirsiniz. Bu içecek ortalama 70 kalori olup, karpuz dilimleme işlemi kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğinden mutfak tartısı kullanarak 180-200 gramı ölçerek tarifi hazırlamak daha sağlıklı olacaktır. Karpuz, vitamin deposu olmasının yanı sıra şeker oranı da yüksek bir meyve olduğu için diyabet ve insülin direnci hastalarının bu içeceği rutin olarak tüketmesi doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

 

SOĞUK KAHVE

Malzemeler:

Buz kalıbı

Sade filtre kahve veya telvesi süzülmüş sade Türk kahvesi

1 su bardağı soğuk süt

Kahvemizi buz kalıbına dökerek donduruyoruz. Ardından donmuş kahve küplerimizi 1 su bardağı soğuk sütün içerisine ekliyoruz. Hem çok pratik hem tok tutan hem de serinleten bu tarifi ara öğün olarak tercih edebilirsiniz. Eğer herhangi bir kalp-damar hastalığınız varsa ya da kilo verme sürecindeyseniz sütünüzü yarım yağlı tercih edebilirsiniz.

 

Paylaş