Doğanın Mucizesi: Zeytinyağı

Çoğumuzun yemeklerde ve salatalarda kullandığı zeytinyağının kronik hastalıklar üzerindeki faydaları yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Uzmanlar da sağlık için doğal zeytinyağı kullanımına vurgu yapıyor. Sabahları aç karnına tüketilen bir kaşık zeytinyağının vücudumuza ciddi bir faydası olduğunu biliyor muydunuz?

  1. Cildinizi toparlar

Birçok kozmetik üründe yer alan zeytinyağını beslenme programınıza eklerseniz bu cildiniz için oldukça faydalı olacaktır. Yüzünüzdeki kızarık görünüm ve ödemler en aza iner aynı zamanda da yaşlılık belirtileri de gecikir. Ayrıca zeytinyağının, güçlü antibakteriyel özellikleri doğal bir dezenfektan görevi görür.

  1. Kilo vermenize yardımcı olur

Ünlüler tarafından da tercih edilen zeytinyağı bakımından oldukça zengin olan Akdeniz Diyetinin vücut ağırlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterdi. 180’den fazla kişinin katıldığı ve 3 yıl boyunca yapılan bir araştırmada zeytinyağını tüketmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu kanıtlandı. Tabii ki beslenme şeklinizi değiştirmeden önce mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.

  1. Beyin sağlığı için faydalıdır

Düzenli olarak tüketilen zeytinyağı, beyin hücrelerinizde biriken plakların temizlenmesine yardımcı olur. Bu plaklar, dünyadaki en yaygın hastalıklardan olan Alzheimer hastalığına neden olabilir. Ancak düzenli olarak zeytinyağını tüketen kişiler, düşük yağlı beslenme şekillerini uygulayanlara göre daha iyi hafızaya sahiptir.

  1. Kemik gelişimini ve sağlığını destekler

Zeytinyağındaki eser elementler, romatoid artritten muzdarip insanlara fayda sağlayabilir. Bu, zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağı olan balık yağı ile birleştirildiğinde daha iyi sonuç verir. Sızma zeytinyağında bulunan bileşikle artritin neden olduğu kavrama gücünü, eklem ağrısını ve kasılmaları azaltmaya yardımcı olur.

  1. İltihabı azaltır

Beslenme şeklinizi zeytinyağı ve omega-3 yağ asitleri ile zenginleştirmek vücuttaki iltihabı azaltır ve bu da iltihaplanmanın neden olduğu çeşitli cilt rahatsızlıklarını önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  1. Karaciğeri temizler

Karaciğer tüm vücudumuzu temizlemekte görevlidir; zeytinyağı da karaciğeri. Vücudumuza giren toksinleri karaciğer salgılarıyla temizler. Zeytinyağı da karaciğerin fonksiyonunun artmasına yardımcı olur.

  1. Bağırsak fonksiyonlarınızı düzenler

Midenizde yaşayan bazı bakteri türleri mide ülserine neden olabilir. Zeytinyağının, bazıları antibiyotiklere dirençli olan zararlı bakterilerle savaştığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Günde sadece 30 gram sızma zeytinyağı, zararlı bakterileri 14 gün gibi kısa bir sürede öldürebilir.

  1. Kan şekerinizi ayarlar

Sızma zeytinyağı, kan şekerini düşürmenin sırrı olabilir. Bu, tip 2 diyabete karşı vücudunuzu korur ve tip 2 diyabet riskini yüzde 40 oranında azaltır.

Paylaş