Bursa’nın Sonbahar Rotası

Sonbaharın en çok yakıştığı illerden biri olan Bursa, bu mevsimde sarı – kırmızı – yeşil tonlarıyla adeta eşsiz bir tabloya bürünüyor. Peki, “sonbaharın en güzel manzaralarını nerede görebilirim?” diyenler varsa yazının devamındaki rota bu soruyu en güzel şekilde yanıtlamış olacaktır.

Güneş yavaş yavaş etkisini yitirirken, doğanın bize sunduğu bir başka güzel mevsim başlar, sonbahar… Bursa bu mevsimi en güzel yaşayan yerlerden biri olarak oldukça şanslı. Nereye giderseniz gidin sonbahar ruhunu cömertçe sunuyor size. Ama en güzel sonbahar manzaraları nerededir diyorsanız, sizi yazının devamını okumaya davet ediyoruz.

Karacabey Longozu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nün koruması altında olan Karacabey Longuzu ziyaretçilerinin beğenisini sonbaharda da topluyor. Bir tabiat harikası olan longoz, adeta ziyaretçilerini büyülüyor. Farklı habitat özelliklerini bir arada barındıran ve biyolojik çeşitlilik açısından son derece zengin olan Kocaçay Deltası ve Karacabey Longozu, kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşleri, doğa kampları gibi farklı eko-turizm aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği nadir alanlardan.

Ericek Köyü

Ericek Köyü Bursa’ya 32 kilometre, Gürsu ilçesine ise 20 kilometre uzaklıktadır. Benzersiz Uludağ manzarası eşliğinde Katır Dağı’na tırmandığınızda önce Dışkaya Köyü, 3 kilometre ileride ise Ericek Köyü karşılar sizi. Özellikle sonbahar geldiğinde yürüyüş parkurları bambaşka bir güzelliğe bürünür. Doğanın sessizliğini bir tek kuş seslerinin bozduğu Ericek, yaşadığımız beton ormanlardan bir kaçış ve doğanın sesi ile baş başa kalmanın en güzel seçeneklerinden biri.

Botanik Park

Şehrin merkezine yakın mesafede bulunan Botanik Park, en güzel manzaraları sunmak için sizleri bekliyor. Sarı yapraklara bürünen Japon, İngiliz ve Fransız bahçelerinin yanı sıra bisikletle de gezebileceğiniz Botanik Park’ta doğanın sunmuş olduklarını hayranlıkla izleyeceksiniz. Tüm bunların yanı sıra parktaki sincaplar ağaçlar arasında gezerken sizi bir ormanın içinde gibi hissettirecek.  

Dudaklı Köyü

Doğu Roma İmparatorluğu’nun sınır kalesi olma görevini üstlenmiş Kestel’e bağlı Gölbaşı, Dudaklı Köyü ve köyün devamında her iki tarafında tarihi çınar ağaçlarıyla dolu Çınarlı Yol da sonbaharın en güzel rotalarından. Yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğundaki bu yol çınarlarla donatılmış bir koridor gibi boylu boyunca uzanıyor önünüzde. Bursa’ya yalnızca 22 kilometre uzaklıktaki Çınarlı Yol’da attığınız her adımda güzelliklerle dolu bir masal diyarına biraz daha yaklaştığınızı hissediyorsunuz. Dört mevsim size farklı manzaralar sunan Çınarlı Yol, özellikle sonbaharda eşsiz bir güzelliğe bürünüyor.

Tüm Geziler Geri

Paylaş