Bu Çaylar Uyku Yapıyor

Uyumakta zorlandığınızda doğa bu konuda da yardımınıza koşuyor. Papatya, nane, ıhlamur, kediotu, melisa ve şerbetçiotu gibi bitkilerle hazırlanan çaylar sayesinde uykusuzluk sorunundan kurtulabilirsiniz.

Melisa

Sinir sistemi için çok faydalı bir bitki. Stres, uykusuzluk, kas spazmları, kalp çarpıntısı ve sindirimin düzenlenmesinde kullanılır.

Çarkıfelek

Yatıştırıcı, uyku getirici ve bedeni rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca anksiyete, yoksunluk sendromu, denge bozukluğu ve damar enflamasyonlarının tedavisinde de kullanılır.

Nane

Nane sinir sistemini düzenler ve uykuyu tetikler. Ayrıca mide sorunlarına, gastrite ve kas spazmlarına iyi gelir.

Kediotu

Tarihte uykusuzluk için çok sık kullanılan bir bitki olan kediotu ilk önerimiz. Sinirleri düzenler ve kasları rahatlatır. Ayrıca stres, depresyon, rahatsız mide, regl krampları ve çarpıntıyı azaltır.

Ihlamur

Sadece uykusuzluğa değil, aynı zamanda sinirleri yatıştırmak, kasları rahatlatmak, ağrıları dindirmek ve mide kramplarını gidermek için de kullanılabilir. Aynı zamanda eklem iltihaplanması ve solunum yolu hastalıklarında çok etkilidir ve baş, karınla boyun ağrılarına iyi gelir. Ihlamur ayrıca böcek sokmalarında, güneş yanıklarında ve cilt bakımında kullanılabilir.

Şerbetçiotu

Bu bitki rahatlatıcı etkiye sahiptir, özellikle stres ve uykusuzluk için önerilir. Öte yandan sindirim sistemini düzenlemek için de etkilidir. Migrene, yorgunluğa iyi gelir ve afrodizyak olarak kullanılabilir. Ayrıca yaraları iyileştirmek için haricen sürülebilir.

Papatya

Papatyayı birçok özelliğinin yanı sıra uykunuzu düzenlemek için de kullanabilirsiniz. Demlediğiniz çayını enflamasyon için içebilir, saçların rengini açmak için sürebilir, boğazı rahatlatmak için gargara yapabilirsiniz. Ayrıca harici olarak kullanıldığında yaralara iyi gelir.

Paylaş