Boncuklarla Hayallerini Sanata Dönüştür

Miyuki ‘みゆき’ bir boncuk. Hammaddesi sadece Hiroshima Bölgesi’nde çıktığı için Japonlara özgü bir takı ve geçmişi 1949 yılına dayanmaktadır. Japonların teknolojideki ustalığından olsa gerek, hammaddesi cam cürufu tarzından olan bu taş ve boncukların birbiriyle özdeş renk ve özelliklerde olması, ebatlarında belli bir standardın oturmuş olması takı ustalarının dikkatini çekmiş olmalı.

Bazı kültürlerde bu boncuklar hazine ve sosyal statü olarak görülmüş, zanaatkarlar değerli ve doğal taşları titizlikle işleyerek ortaya eşsiz sanat eserleri çıkarmış. Miyuki boncuklu tasarımlar sabır isteyen tasarımlardır. Çünkü kum kadar küçük taşların yan yana dizilmesi hiç de kolay bir şey değil, iğne ile kuyu kazmak gibi bir iş. Yine de boncuklar ile ortaya çıkarabileceğiniz her şey o kadar güzel ki! Işıltılı, dikkat çekici, zarif ve şık. İşte tasarım yapıp elde ettiğiniz takıların sizde oluşturduğu hissiyat tam da bu.

Benim Miyuki boncuklarla tanışmam ise 2016 yılına dayanıyor; çok sevdiğim bir meslek lisesi öğretmenim tasarıma olan ilgilimi görüp buluşturdu beni boncuklarla. O günden beri içimden geçen güzel nehirleri boncuklar ile takıya dönüştürüp, değer verdiklerim ile paylaşıyorum. Nehirleri takıya çevirmenin bir sınırı da yok üstelik! Kimi zaman küpe, kimi zaman bileklik ve kimi zaman ise bir kolye…

Tuğba AK YILMAZ

Cansan Alüminyum

Kalite Sistem Uzmanı

 

Paylaş