Bambaşka Bir Güzellik: Ağva

Doğası kusursuz, havası temiz, balıkları leziz! Ağva, gidip kafa dinlenecek şirin mi şirin bir tatil beldesi. Kısa tatillerin en güzel adreslerinden biri olan Ağva, her mevsim bambaşka güzellikler ile sizleri bekliyor.

İstanbul’un doğasıyla ünlü sahil kasabalarından biri olan Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bulunan bir belde. Latince ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ anlamına gelen ve tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanan Ağva, İstanbul’un Batı Karadeniz’e doğru uzanan kıyı şeridinde yer alıyor. Birçok uygarlığın geçiş noktası olan beldede, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi medeniyetlerin izlerini barındıran Ağva, şehir hayatının telaşından uzaklaşmak ve doğaya karışmak için sizleri çağırıyor.

Nereleri Gezmeli?

Bursa’dan 2,5 saatte eşsiz bir güzelliğe ulaşacağınız Ağva’da doğa güzellikleriyle ile etkileyici bir güzelliğe sahip olan Ağva Plajı, Kadırga Koyu, Kilimli Koyu, Göksu Nehri, Hacılı Koyu, Saklı Göl, Kurudere Şelalesi ve Kalemköy’ü gezmeden sakın ayrılmayın.

Ne Yemeli?

Aslında bir balıkçı kasabası olan Ağva'da akla gelen ilk lezzet, bölgeye özgü kalkan balığı oluyor. Genelde kömürde ızgarası yapılan kalkan balığını denemeden Ağva'dan ayrılmayın. Kalkan balığı haricinde pek çok balık çeşidini de deneyebilirsiniz. Balığın yanında mis kokulu sebzelerle hazırlanan salatalar ve enfes Kandıra yoğurdu da Ağva'da bulabileceğiniz lezzetlerden bazıları. Dere kenarında sıralanan Ağva restoranlarında aradığınız lezzetleri bulabilirsiniz.

Ne Almalı?

Ağva'da Cuma günleri kurulan pazara giderek köylülerin getirdiği taze yumurtalardan, sebze ve meyvelerden, çeşitli yöresel ürünlerden alabilirsiniz. Her çeşit ve renk Şile bezini de bu civarda bulup alabilirsiniz.

Nasıl Eğlenmeli?

Ağva genel olarak sakinliği ile öne çıksa da hareketli gece eğlencesi arayanların da ihtiyacını karşılıyor. Sahil kesiminde yer alan mekanlarda eğlence geç saatlere kadar sürüyor. Ağva'da yer alan oteller, misafirleri memnun etmek için çeşitli partiler ve dans geceleri düzenliyor. Ağva'da gerçekleşecek konser etkinliklerini de araştırmayı ihmal etmeyin. Sevdiğiniz bir sanatçıyı veya grubu Ağva'nın güzel atmosferinde dinlemek keyifli olabilir. Eğer daha sakin bir eğlence arıyorsanız hafif müzik eşliğinde lezzetli yemekler yiyeceğiniz bir restoranda vakit geçirebilirsiniz.

Tüm Geziler Geri

Paylaş