Akciğerleri Temiz Tutan Besinler

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün akciğerleri hedef alarak solunum sıkıntısına neden olduğu araştırmacılar tarafından sürekli ifade ediliyor. Peki kanın tüm vücudumuza oksijen taşımasında büyük bir öneme sahip olan akciğerlerimize iyi gelen besinler var mı?

Zerdeçal

Antioksidan e anti – enflamatuar özelliği ile akciğer hücrelerindeki oksijen yapımına zarar veren radikalleri temizler.

Sarımsak

Her derde deva olarak karşımıza çıkan sarımsak, oldukça güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliğinin yanı sıra içinde bulunan alisin kimyasalı ile akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Alisin kimyasalı akciğerlerdeki mukusu temizleyerek soğuk algınlığı gibi problemlere iyi gelir.

Zencefil

Akciğerimiz için tehlike yaratacak toksin ve parçacıkları temizleyen bu baharatı bir sofralarınızdan eksik etmeyin.

Okaliptus

İçinde uçucu yağ barındıran okaliptüs, akciğer hastalıklarına birebir… İçinde bulunan uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına karşı savaşarak tıkanıklığı açar, kan akışını artırır ve şişkinliği azaltılmasına yardımcı olur.

Kekik

Göğüs tıkanıklığına karşı etkili olan kekik, öksürük ve üst solunum yolu iltihaplarına karşı kalkan görevini üstlenir aynı zamanda antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri oluşumunu önler.

Keçiboynuzu

Akciğerlerinizi toksinlerden arındırmak için keçiboynuzunu tercih edebilirsiniz. Detoks etkisi yaratan bu mucizevi besini su ile kaynatarak tüketebilirsiniz.

Siyah Havuç

Balgam söktürücü görevini üstlenen siyah havuç içerisindeki vitamin mineraller sayesinde güçlü bir antioksidanlardandır.

Öksürük Otu

Kızılderililer tarafından binlerce yıl ciğerleri güçlendirmek için kullanılan öksürük otu muhteşem bir C vitamini deposudur.  Balgam söktürücü olarak kullanılan bu besin astım, bronşit, öksürük gibi pek çok hastalığa da iyi gelmektedir.

Tere

Bir akciğer dostu olarak karşımıza çıkan tere, akciğerdeki tahribatı onarır. Özellikle sigara kullananların tüketmesi gereken önemli besinler arasında yer almaktadır.

 

Üzüm Çekirdeği

Siyah üzümün çekirdeği inanılmaz bir sağlık kaynağıdır. Üzüm çekirdeği veya ekstresi, vücudun ihtiyacı olan gereksinimi sağlayarak, vücudun oluşturduğu serbest radikallerle savaşarak akciğerleri korur.

Paylaş