7 Maddede Sağlık Efsaneleri

Yıllarca işitmiş olduğumuz ve uygulamak adına uğraştığımız “Sağlıklı Yaşam Maddeleri” sanıldığı gibi değilmiş. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, sağlığımızın vazgeçilmezleri sandığımız şeyler aslında birer ‘efsane’ olarak nitelendiriliyor. Sizler için bu efsane sağlık maddelerini sıraladık.

Günde 8 bardak su için!

Yapılan araştırmalar, susuz kalındığı anda bir bardak su içen kişilerin sağlıklarını koruyabileceklerini gösteriyor. Suyun yanı sıra çorba, meyve ve sebze gibi sıvıdan yana zengin gıdalar, meyve suyu, çay ve kahve gibi içecekler su ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Burada en önemli nokta, tuvalete çok az gitmeniz ve idrarınızın koyu renkte olmadı. Bu belirtiler eğer varsa vücudunuz susuz kalmış demektir.

Yumurta kalbe zararlıdır!

Günde 1 yumurta yemek kalp rahatsızlığı riskinizi artırmaz. Yumurtanın sarısında bulunan kolesterol çoğumuz için herhangi bir gıdada bulunan miktar kadardır. Hatta yumurta kalp hastalıkları riskini düşürebilecek besin maddelerinden biri olan Omega 3 içerir.

Deodorant kullanımı göğüs kanserine neden olur!

Bazı bilim insanları, roll-on ve deodorantlarda bulunan kimyasalların koltuk altından emilmesinin mümkün olduğunu, bu kimyasalların tümörleri daha olası hale getireceğini ifade ediyor. Ancak Ulusal Kanser Enstitüsü, göğüs kanserine herhangi bir ürünün neden olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını açıklamıştır.

Soğuk hava, soğuk algınlığına neden olur!

Soğuk havada uzun zaman harcamak kimseyi hasta etmez. Sanılanın aksine mikrop ve bakteriler sıcak havayı daha çok severler.

En kirli alanlar klozetlerdir!

Bir banyoyu incelediğimizde klozetler banyo kapıları ve kapı kollarına göre çok daha masum olabilir. Özellikle kapı kolları E.koli (Escherichia coli), Norovirüs (mide gribi) gibi bakterilerle kaplı olma eğilimi olan zeminlerdir. Kapı veya kulplara kağıt mendille dokunmak daha doğru bir hareket olacaktır.

Parmak çıtlatmak kemik erimesine neden olur!

Parmak çıtlatma sırasında çıkan ses etrafınızdaki insanları rahatsız edebilir; sanıldığı gibi bunun kemik veya eklemlerinize bir zararı yoktur. Bu ses parmağınızı çıtlatırken kemik ve eklemleriniz arasında oluşan gaz kabarcıklarından kaynaklanır. Bunu yapmayı seviyorsanız korkusuzca devam edebilirsiniz.

Düzenli multivitamin kullanmak gerekir!

Bir multivitaminin diyetinizde olmayan besin maddelerini telafi edebileceğini duymuşsunuzdur. Araştırmacılar bu noktada hemfikir değiller, fakat hekiminiz vitamin almanızı söylüyorsa kullanın. Özellikle hamileyseniz hekiminizin önereceği folik asit ve vitaminleri kullanmanız hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için gereklidir. Yine de vitamin almanın en iyi yolunun, meyve, sebze, tahıl ve sağlıklı yağlarla dolu bir beslenme programından geçtiğini unutmayın.

Paylaş